Prev

    Edna Cowboy Relays



    EDNA - Following are results from Thursday's Edna Cowboys Relays.

    Girls

    Team totals - 1. Sweeny, 73.5; 2. Cuero, 73; 3. Goliad, 70; 4. Needville, 61; 5. Rice Consolidated, 46; 6. East Bernard, 44; 7. Edna, 41; 8. Palacios, 40; 9. Yoakum, 35; 10. El Campo, 32.

    Long jump - 1. Fisher, St. Joseph, 17-3.5; 2. Grant, El Campo, 17-2.5; 3. Fort, Palacios, 16-10.5; 4. Zamzow, Goliad, 16-7.5; 5. Ford, Palacios, 15-4; 6. Williams, Cuero, 15-0.

    Triple jump - 1. Grant, El Campo, 36-4.5; 2. Fort, Palacios, 35-6.5; 3. Fisher, St. Joseph, 33-3.75; 4. Wallace, Bloomington, 32-0.5.

    High jump - 1. Wiley, Tidehaven, 5-8 (meet record); 2. Zamzow, Goliad, 5-6; 3. (tie) Ferguson, El Campo & Siedenberger, Yoakum & Garza, Yoakum, 52.

    Discus - 1. Peterson, Rice Cons., 107-2.5; 2. Urshel, Sweeny, 99-3.5; 3. Markert, Yoakum, 98-8; 4. Zinke, Cuero, 96-6; 5. Taylor, Rice Cons., 95-11; 6. Thompson, Edna, 92-10.

    Shot put - 1. Kucera, Edna, 34-9.75; 2. Thompson, Edna, 34-5; 3. West, Tidehaven, 33-6; 4. Stovall, Rice Cons., 33-5; 5. Mathis, Cuero, 32-3; 6. Hights, Yoakum, 31-8.5.

    Pole vault - 1. Grudzzieski, Edna, 9-6; 2. Labay, Rice Cons., 9-0; 3. Manley, Sweeny, 8-0; 5. (tie) Ledwig, Tidehaven, 7-0.

    3,200 - 1. Co. High, Industrial, 11:55.97; 2. Walters, East Bernard, 12:44.33; 3. Riviera, Needville, 13:18.44; 5. Ca. High, Industrial, 13:26.89; 6. Garcia, Louise, 13:40.96.

    400 relay - 1. Sweeny, 50.76; 2. Goliad, 51.20; 3. Cuero, 52.03; 4. Palacios, 52.61; 5. Edna, 52.78; 6. Yoakum, 52.82.

    800 - 1. Longoria, Needville, 2:28.52; 2. Lee, East Bernard, 2:31.28; 3. Villafranca, Cuero, 2:31.97; 5. Bordovsky, Yoakum, 2:34.85; 6. Brogger, Industrial, 2:35.71.

    100 hurdles - Sheppard, Cuero, 15.09; 2. Zamzow, Goliad, 15.45; 3. Faas, Rice Cons., 16.56; 4. Garcia, Edna, 16.76; 5. Hlavaty, Ganado, 17.13.

    100 - 1. Grant, El Campo, 12.45; 2. Pruitt, Industrial, 12.50; 3. Perry, Goliad, 13.03; 4. Wallace, Bloomington, 13.14; 6. Howard, Goliad, 13.27.

    Sprint medley relay - 1. Sweeny, 1:56.06; 2. Cuero, 2:01.06; 3. Yoakum, 2:01.28; 5. Edna, 2:03.77.

    300 hurdles - 1. Zamzow, Goliad, 47.91; 2. Wesneski, Needville, 49.52; 3. Uresti, Needville, 49.97; 4. Faas, Rice Cons., 50.69; 5. Rodriguez, Cuero, 51.45; 6. Saliziger, Goliad, 51.47.

    800 relay - 1. Cuero, 1:52.72; 2. Goliad, 1:53.26; 3. Palacios, 1:54.39; 4. Van Vleck, 1:55.35; 5. Yoakum, 1:55.68.

    1600 relay - 1. Needville, 4:19.78; 2. East Bernard, 4:22.53; 3. Rice Cons., 4:23.00; 5. Edna, 4:26.62; 6. Palacios, 4:26.99.

    Boys

    Team totals - 1. Rice Consolidated, 97; 2. Yoakum, 94.5; 3. East Bernard, 78; 4. Sweeny, 59; 5. Edna, 54; 6. El Campo, 51; 7. Goliad, 33; 8. Needville, 31.5; 9. Cuero, 25; 10. Ganado, 17.

    Long jump - 1. Slanina, East Bernard, 21-7.75; 2. Hodge, Rice Cons., 21-2; 3. Fair, Goliad, 20-0.5; 4. Mathis, Yoakum, 19-11; 6. McCracken, Yoakum, 19-5.25.

    Triple jump - 1. Hodge, Rice Cons., 41-7; 2. M. Hights, Yoakum, 40-10; 3. T. Hights, 40-5.75; 6. Sparks, Edna, 39-8.5.

    High jump - 1. Wheeler, Needville, 6-2; 2. Hights, Yoakum, 6-0; 3. Rucka, East Bernard, 5-10; 4. (tie) Kubenka, Edna, 5-8; 6. Ray, Cuero, 5-8.

    Discus - 1. Jammer, Sweeny, 145-9; 2. Garcia, Ganado, 135-1; 3. Travis, El Campo, 131-10; 4. Davis, Industrial, 126-7; 5. Gonzales, Rice Cons., 125-2; 6. Johnson, Rice Cons., 122-6.

    Shot put - 1. Tillman, Rice Cons., 47-4.5; 2. Davis, Industrial, 47-1; 3. Brozozowski, Yoakum, 43-11.5; 4. Gonzales, Rice Cons., 42-5.5; 5. Sanchez, Palacios, 42-5; 6. Garcia, Ganado, 41-10.5.

    Pole vault - 1. Prihoda, Needville, 13-0; 2. Garcia, Palacios, 13-0; 3. Foley, Edna, 12-6; 4. Smith, Yoakum, 12-6; 5. Landry, Industrial, 12-0; 6. (tie) Knocke, Yoakum, 12-0.

    3,200 - 1. Kieler, East Bernard, 9:57.03; 2. Von Dohlen, Goliad, 10:35.13; 3. Perez, East Bernard, 10:50.47; 5. Kirk, Edna, 11:10.37; 6. Lopez, El Campo, 11:13.07.

    400 relay - 1. Sweeny, 43.72; 2. Rice Cons., 43.87; 3. Edna, 43.95; 4. Yoakum, 44.21; 5. Cuero, 44.41.

    800 - 1. Belmares, Rice Cons., 2:03.90; 2. Garza, East Bernard, 2:04.51; 3. Perez, El Campo, 2:06.82; 4. Guerrero, Goliad, 2:07.39; 5. Lopez, Yoakum, 2:08.56; 6. Walker, Goliad, 2:09.72.

    110 hurdles - 1. Higgins, Sweeny, 15.07; 2. Dornak, Louise, 16.16; 3. Kaiser, Yoakum, 16.26; 4. Xioxing, Cuero, 16.37; 5. Dancy, Rice Cons., 16.58.

    100 - 1. Fields, Sweeny, 10.90; 2. Andel, Ganado, 11.14; 3. Nicholas, Rice Cons., 11.19; 5. Brown, Edna, 11.45; 6. McCracken, Yoakum, 11.46.

    Sprint medley relay - 1. El Campo, 1:38.40; 2. Cuero, 1:42.53; 3. Rice Cons., 1:42.94; 4. Edna, 1:43.39.

    300 hurdles - 1. Resendez, Yoakum, 42.82; 2. Kaiser, Yoakum, 44.25; 3. Kutac, Louise, 44.41; 5. Eldridge, Yoakum, 45.06.

    800 relay - 1. Edna, 1:33.35; 2. El Campo, 1:34.58; 3. East Bernard, 1:34.77; 4. Rice Cons., 1:35.38; 5. Yoakum, 1:36.58; 6. Goliad, 1:38.03.

    1600 relay - 1. East Bernard, 3:30.88; 2. Yoakum, 3:35.47; 3. Goliad, 3:41.18; 4. Rice Cons., 3:43.94; 6. El Campo, 3:47.56.

    Note: 200, 400 and 1,600 were not run.



    Community Eventsadd