Prev

    2012 ALL-AREA TEAM: See who made the team




    Most Valuable Player


    Cole Hunt

    • 6-7, 225, SR., EL CAMPO :: 117 tackles, 17 sacksl; 17 receptions, 374 yards, 3 TDs; Committed to Rice


    Offensive Player of the Year


    Travis Quintanilla

    • 5-10, 180, JR., REFUGIO :: 195-280-12 passing, 4,005 yards, 57 TDs, 20-81 rushing


    Defensive Player of the Year


    Brett Prihoda

    • 6-0, 205, SR., EL CAMPO :: 170 tackles, 7 sacks, 1 interception, 2 caused fumbles, 1 fumble recovery


    Lineman of the Year


    Trey Martin

    • 6-3, 265, SR., EL CAMPO :: Offense: 81 pancakes, 0 sacks allowed; Defense: 64 tackles, 5 sacks; Committed to Rice


    Newcomer of the Year


    Tre'vontae Hights

    • 6-0, 160, SO., YOAKUM :: 7 games: Rushing - 70-556 yards, 8 TDs; Passing - 21-46-2 369 yards, 4 TDs; Returns: 6-186 yards, 31/return average


    All-Around Player of the Year


    Draigon Silvas

    • 5-7, 180, SR., REFUGIO :: Rushing - 160-1,050 yards, 22 TDs; Receiving - 13-201 yards, 3 TDs; Passing 1-1-0 11 1 TD; Kickoff Returns - 6-108 yards; Scoring - 150 points; Tackles - 52, 3 for loss; Forced Fumbles - 2


    Coach of the Year


    Bob Gillis, El Campo

    • EL CAMPO :: Led team to 14-1 record and a berth in the Class 3A, Division I state championship game. The Ricebirds made their second trip to state final and first in 45 years

    • Finalists: Wade Miller, Woodsboro; Steven Cerny, Shiner; Tommy Psencik, Hallettsville; Richard Whitaker, Calhoun; Jake Wachsmuth, Shiner St. Paul

    First Team

    Offense

    Center: Sean Tynes, 5-10, 220, sr., Calhoun

    Line: John Wesley Shipp, 5-10, 215, sr., Refugio

    Line: J.R. Perez, 5-11, 275, sr., Calhoun

    Line: Willie Hights, 5-9, 335, sr., Yoakum

    Line: DeShawn King, 5-10, 240, sr., El Campo

    Receiver: Marcus Thompson, 6-2, 185, sr., Refugio

    Receiver: Keith Ratley, 6-0, 170, sr., Yoakum

    Receiver: Louie Whetsel, 5-6, 175, so., Refugio

    Quarterback: Bartee Grissom, 6-1, 180, sr., Wharton

    Running Back: Cecil Johnson, 5-8, 155, sr., Gonzales

    Running Back: Teidrick Smith, 6-1, 220, sr., Hallettsville

    Running Back: Hunter Boerm, 6-2, 215, jr., Calhoun

    Utility: Evel Jones, 5-11, 155, sr., Shiner

    Returner: Deondric Lofton, 5-11, 175, jr., Victoria East

    Kicker: Zach Garcia, 5-10, 160, sr., Palacios

    Defense

    Line: Quinton Wright, 5-11, 275, sr., Hallettsville

    Line: Caleb Harvey, 6-2, 295, sr., Cuero

    Line: Devon LaFrance, 6-2, 190, jr., Refugio

    Line: Troy Murphy, 6-2, 245, sr., Hallettsville

    Linebacker: Jacob Stafford, 6-1, 211, jr., Shiner

    Linebacker: J.T. Miller, 6-0, 200, jr., Gonzales

    Linebacker: Ramon Frazier, 6-1, 228, sr., Wharton

    Linebacker: Alex Coronado, 6-0, 190, jr., Refugio

    Linebacker: Marcus Klamm, 5-8, 185, sr., Calhoun

    Secondary: Zack Lopez, 5-10, 180, sr., Gonzales

    Secondary: Philip Vaughan, 5-8, 155, sr., Karnes City

    Secondary: D'Anthony Hopkins, 6-3, 185, so., Cuero

    Secondary: Michael Wall, 5-10, 170, sr., El Campo

    Punter: Tyler Vornsand, 6-3, 180, jr., Schulenburg

    Second Team

    Offense

    Center: Will Wallace, 6-4, 240, sr., Hallettsville

    Line: Anthony Norman, 6-2, 265, jr., Edna

    Line: Jake Wallace, 6-3, 245, sr., Victoria West

    Line: Ja'Braylin Thomas, 6-6, 320, sr., Weimar

    Line: Will Malek, 6-1, 275, jr., Ganado

    Receiver: Jeffrey Lara, 6-1, 180, jr., Schulenburg

    Receiver: Leeshad O'Neal, 155, jr., Wharton

    Receiver: Ross Riemenschneider, 6-2, 180, sr., Cuero

    Quarterback: Bryce Brandl, 6-3, 195, sr., El Campo

    Running Back: Cory Williams, 5-11, 210, jr., Calhoun

    Running Back: Montray Johnson, 5-10, 210, sr., El Campo

    Running Back: DeBray Bonner, 5-11, 190, sr., Woodsboro

    Running Back: Adam Hollenbach, 5-10, 160, sr., Shiner St. Paul

    Utility: Jonathan Ortega, 5-7, 165, so., Victoria East

    Utility: Dalton Sturm, 6-2, 170, jr., Goliad

    Returner: Justin Semora, 5-9, 165, sr., Rice Consolidated

    Kicker: Brett Kocian, 5-10, 175, sr., Wharton

    Defense

    Line: Matt Edwards, 6-0, 185, sr., El Campo

    Line: Rico Perry, 5-9, 165, sr., Yoakum

    Line: Albert Gonzalez, 5-9, 250, sr., Calhoun

    Line: Weston Block, 5-10, 220, sr., Karnes City

    Linebacker: David John Kallus, 6-0, 195, jr., Edna

    Linebacker: Logan Goebel, 6-0, 195, sr., Cuero

    Linebacker: Max Huth, 5-9, 185, sr., Shiner

    Linebacker: Jack Gumm, 5-10, 185, sr., Refugio

    Linebacker: De'Vante Price, 5-8, 170, sr., Yoakum

    Secondary: Trevion Flowers, 6-1, 185, sr., Shiner

    Secondary: Jeric Esparza, 5-11, 230, so., Runge

    Secondary: Alfred Pinkney, 5-9, 175, sr., Wharton

    Secondary: Clay Vesely, 5-10, 160, jr., Ganado

    Punter: Hunter Mraz, 5-9, 170, jr., Shiner

    Honorable Mention

    Calhoun: Jimmy Cumpian, Brian Tschatschula, Taylor Lee, Devian Cantu, Trey Robinson.

    Victoria East: Cameron Williams, Trent Whitley, Trevor Austin.

    Victoria West: Garrett Rother, Qualian Bryant, Jacob Armstrong, Anthony Navarro, Jonathan Vahalik, Andrew Neuvar.

    Bay City: Alex McLennan.

    El Campo: Jack Davis, Chris Nielsen, Alex Montes, Jeremy Supak, Tamall Terrell, Travis Woods.

    Wharton: Dontre Elliott, Isaiah Lynch, Austin Cruz, Kemaad Jones.

    Yoakum: Terrance Hall, Jacob Linn, Braden Drozd, T.J. Hights, Todrick Hights, Blake McCracken, Chase Hermes, Reagan Jacobs.

    Cuero: Blake Reeve, Trey Henderson, Hudson Haas.

    Gonzales: Cameron Smith, Zach Perez-Clack, Jordan Johnson, Darrance James.

    Hallettsville: Carson Schindler, Jimario Grounds, Trenton McGee, Ryan Hoffman, Kyle Leopold, Dylan Kerr, Justin Reeves, Dalton Herrington, Reagan McAda, Drew Haas.

    Edna: Dominque Gosson, Londray Brown, Darnelius Norman, DeRodrick Jones, DeQuan Cantu.

    Rice Consolidated: Todd Nicholas, Everitt Grounds, Demarcus Tillman, Jimmy Foster, Jamikel Dancy.

    Industrial: Jordan Branum, Evan Gregg, Will Knopp, A.J. Rosas, Dustin Hempel.

    Palacios: Jordan Sanchez, Anthony Garcia, David Aparicio, Kevin Brown.

    Goliad: Jeremy Pena, Davis Ohrt, Ty Ross, Joseph Burns, Trey Moya, Joseph Lujan, Austin Speed.

    Schulenburg: Alex Lara, Ross Bludau, Jyron McKenzie, Tristan Wendt, Justin Pavlica, Colton Bubela, Ty Winkler.

    Van Vleck: Dean Bagby, Marcus Brown, Colbey Calk.

    Tidehaven: Edward Palomares.

    Karnes City: K.D. Glenn, Garrett Liska, Dylan Wright, Chance Leal, Austin Block, John Garcia.

    Nixon-Smiley: Logan McMain.

    Bloomington: David Llamas.

    Refugio: Colton Carroll, Isaiah Perez, Adolfo Cordero, Tyler Castellano, Logan Myers, J.B. Brown, Cameron Sternadel.

    Weimar: JaKyle Harris, Juwan Alamedia, Cody Hamer, Trevor Bosch, Delexus Gordon, Seth Helmcamp, Ortis Newhouse, Jose Nino, Saul Rosales, Payton Wells.

    Flatonia: Miguel Grifaldo, Jose Cedello, Mitchell Mica, Gus Veneges, Daniel Flores, Will Bruns, Evan Butcher.

    Shiner: Caleb Curtis, Tyler Patek, Caleb Kalich, Cole Strauss, Craig Kneifel, Jaace Chumchal, Brady Cejka.

    Ganado: Kenny Kocian, Kameron Smith, Billy Jones, Kyle Sparkman, Michael Garcia, Ryan Arriaga, Jonathan Martinez, Roman Leal, Braydan Andel, Ray Salazar.

    Yorktown: Derek Franke, Lane Strieber.

    Kenedy: Weston Hallmark, Dominic Cruz, Isaac Cruz, Austin Lawrence, Sheldon Hons, Jon Asebedo, Eddie Villarreal, Rolie Zepeda.

    Runge: Jason Medina, Ryan Saucedo, Richard Ramirez, Darren Torres, Rob Molina, Travis Perez, Dylan Torres.

    Woodsboro: Tyler Quesada, Justin Fierova, Logan Moses, Lionel Brown, Jacob Nesloney, Mikey Barraza, David Carmichael, Dillon Starr, Jonathan Flores.

    Louise: Chris Kutac, Ethan Hulsey, Will Siemens.

    St. Joseph: Eric Alvarez, Barclay Proctor, Charlie Holloway.

    Shiner St. Paul: Laddie Patek, Dakota Kresta, Jared Markham, Dylan Barton, Martin Kennedy, Tyler Morgan, Mitchell McElroy.

    Hallettsville Sacred Heart: Jonathan Vanek, Leightin Pilat, Danson Bludau, Cole Easterling, Cade Brewer, Casey Jirkovsky, Brier Shimek, Braden Jansky, Evan Wick.



    Community Eventsadd